Manisa Mesir Macunu

Manisa Mesir Macunu ‘nun Tarihi

Manisa’da 473 yıldır şenliklerle halka saçılan Manisa mesir macunu ‘nun tarihçesi şöyle:

“Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan, Manisa’da hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan’ın yaptırdığı Sultan Camisi Medresesi’nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan mesir macunu ‘nu hazırlar. 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, diğer hastalara da mesir macunu ‘nun verilmesini ister.

 

manisa-mesir-macunu-tarihi

Mesir Macunu Nasıl Yapılır

Dualarla karılmaya başlanan Manisa mesir macunu, karışımdan paketlenmesine kadar eski yöntemlerle yapılır. Mesir Macunu, kazanlarda su, şeker ve limon tuzunun kaynatılmasıyla başlar, bal kıvamına gelince ocaktan indirilir, bir gün boyunca soğumaya ve dinlenmeye bırakılır. Dinlendirilen macun, 41 çeşit baharatın bulunduğu tezgâhta harmanlanır. İşlemlerin tamamlanmasının ardından mesir macunları, kadınlar tarafından makas yardımıyla kesilir. Macun, üretimine paketlenir.

 

Mesir Macunu Hangi Bitkilerden Yapılır

Manisa mesir macununun yapımında zencefil, zulumba, kremtartar, kişniş, kebabiye, havlican, Hindistan cevizi, anason, yeni bahar, hıyarşembe, çam sakızı, zafiran, tarçın, udülkahır, çöpçini, hardal, eskir, karanfil, çivit, meyan balı, tiryak, sarıhelile, raziyane, kimyon, zerdeçal, tarçın çiçeği, karabiber, çörek otu, darıfülfül, ravent, limon tuzu, kakule, şamlı, vanilya, şeker, günbalı, Hindistan çiçeği, limon kabuğu, galanda, tekemercini tohumu, portakal kabuğu kullanılıyor.

Mesir Macunu Festivali

Halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun Sultan Camisi’nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yıl nevruzun kutlandığı 21 Mart’ta Sultan Camisi’nin önünde toplanır. Böylece Mesir Macunu Festivali doğar.”

Hoş kokulu ve lezzetli mesir macunu, halk arasında iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle talep görüyor.

Aydın Yıldırım Şekerleme

Tüm ürünlerimiz Manisa’da kendi tesisimiz de üretilmektedir. Mesir Lokumlarımı ve Mesir Macunlarımız 41 çeşitbaharattan meyna gelir ve glikoz içermemektedir. Türkiye’ nin her köşesine toptan ve perakende Mesir Macunu ürünlerimiz en kısa süre de gönderilmektedir.

En Çok Satanlar

Hakiki Mesir Macunu / Ücretsiz Kargo
140,00  (KDV Dahil)
Manisa Mesir Lokumu
11,90  (KDV Dahil)
Manisa Mesir Macunu Lokumu
16,90  (KDV Dahil)

Mesir Macunu Kavanoz 420 Gr

Henüz oy verilmedi
Manisa Mesir Macunu
16,90  (KDV Dahil)

Mesir Macunu Kavanoz 220 Gr.

Henüz oy verilmedi
Manisa Mesir Macunu
11,90  (KDV Dahil)

Mesir Macunu Klasik

Henüz oy verilmedi
Manisa Mesir Macunu
7,90  (KDV Dahil)

Enerji Macunu Doğal 800 Gr.

Henüz oy verilmedi
800 Gr. – Katkısız, Doğal ve Gerçek Baldan Yapılmıştır
199,90  (KDV Dahil)
1 koli / 14 paket
224,00  (KDV Dahil)
1 koli / 12 kavanoz
144,00  (KDV Dahil)
1koli / 100-120 adet special mesir macunu
40,00  (KDV Dahil)
1 koli / 12 kavanoz Toptan Satış
140,00  (KDV Dahil)
1 KOLİ/100 PAKET 5'li mesir macunu toptan fiyat
400,00  (KDV Dahil)

Güzelyurt Mh. 5781 SokakNo:44/A Yunusemre, MANİSA, Manisa, Türkiye

0 554 778 40 19

info@manisacarsi.com