Manisa Kuru Üzüm Sultaniye Sarı 1 KG.

100 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

Kategoriler: , Etiketler:

34,90  (KDV Dahil)

Adet
Karşılaştır

Açıklama

Manisa Kuru Üzüm Sultaniye Sarı 1 KG.

Manisa ili kurutmalık üzüm ve sofralık üzüm üretiminde ülke birincisidir.

TÜİK verilerine göre ilimiz Türkiye’de kurutmalık üzümün % 85 ünü, sofralık üzümün % 20sini İlimiz üretmektedir.

Toplam tarım alanımızın yaklaşık %16’sında,ilimizin ve ülkemizin en önemli tarımsal ürünlerinden biri olan üzüm yetiştirilmektedir.

Manisa sadece Türkiye’de değil dünyada da en önemli üzüm üretim merkezidir.

 

MANİSA KURU ÜZÜMÜNÜN TARİHÇESİ 

Manisa yöresinde bağcılık kültürünün antik çağa kadar uzandığına dair bilgi ve buluntu vardır. Gediz ırmağının suladığı ovaya Antik Çağda “Üzüm Ovası” ya da “Lidya’nın Altın Ovası” denilmekteydi.

Üzüm ve asma o çağlarda yaygın olarak yapılan mermer işlerinde yer almıştır.

Eski Türkler’ de üzüm ve asmayı madenden, ahşaba, oyadan yazmaya, meşhur Osmanlı çinilerinde ve pek çok eşyada süsleme figürü olarak kullanmışlardır. Ayrıca mani ve türkülerde üzüm ve asma eskiden beri yer almıştır.

Üzüm kuşkusuz geçmişte olduğu gibi şimdide Manisa İlinin en başta gelen ürünüdür. Şehzadeler/Sultanlar Şehri Manisa ile özdeşleştiği için de Sultani/Sultaniye adını almıştır.

Manisa Valiliği 2006 yılı tanıtım kitabında, geçmişte bağ alanı ve üretim miktarı ile ilgili şu bilgiler mevcuttur;

1913 tarım sayımına bakıldığında Saruhan(Manisa) civarında 226.600 dönüm bağ alanında 92.573 ton üzüm elde edildiği görülür. Sayım yılında kuru üzüm miktarı ise 16.459 tondur.

1928’de il genelinde kuru üzüm üretimi 13.340 ton olarak tespit edilmiştir. 1931 yılında üzüm üretimi en düşük düzeye inmiştir. Bu yıllarda yaşanan don ve Filoksera (asma köklerinde zarar yaparak asmayı kurutan bir bağ zararlısı) bunda en büyük etken olmuştur.

Filoksera’ nın Manisa’ya girişi bağların tahrip olmasına yol açmıştı. Filoksera nedeniyle yerli asma fidanları ile tesis edilen bağlar kuruyordu. Bu yüzden yerel yönetim üzüm üretiminin hızla düşmesini önlemeyi, verim artışını yeniden yükseltmeyi amaçlamaktaydı. Çare ise Filokseraya dayanıklı asma fidanlarının kullanılarak bağ tesis edilmesiydi.

Bu amaçla 1924 yılında kent merkezinin kuzey batısında 3 km mesafede Horozköy’ de 244 dekar arazi üzerinde Amerikan Asma Fidanlığı kuruldu. Burada Filokseraya karşı dayanıklı Amerikan asma anaçları üretilmiş ve yeni bağ tesis edilmesi için üreticilere dağıtılmıştır. Enstitü o dönem Manisa bağcılığı adına yaşamsal bir işlev yerine getirmiştir.

1930 yılında Tarım Bakanlığına bağlanan fidanlık, bugün Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olarak,  Manisa Bağcılığı yanında Ülke bağcılığının gelişmesine büyük katkı sağlayan bir kuruluş olarak, yeni bilgi ve teknikleri araştırma, üretim, eğitim vb. çalışmalarına devam etmektedir.

1935 yılında Manisa İlindeki bağlık alan 41.088 hektardı. Bir yıl sonrası üzüm üretimi ise 35.000 tonu bulmuştur.

Manisa bağcılığı sonraki yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirmiştir.

Karasaban ile yapılan tarımdan Makineli tarıma geçiş başladı.

Klasik yer bağları (goble) hızla yüksek sistem telli terbiye şekline çevrilirken yeni bağ dikimi de gittikçe arttı.

1970 lı yıllar Ziraat Mühendisleri yüksek sistem tesis edilen yeni bağları kontrol ediyorlar.

1963 yılında çekirdeksiz sultaniye bağ alanı 42.310 hektarken,1970 yılında 45.830 hektara ulaştı.  Aynı yıllarda kuru üzüm üretimi 45.362 tondan 85.945 tona yükseldi.

1972 yılında bağ alanı 46.220 hektardı. Çekirdeksiz kuru üzüm üretimi 80.000 ton olarak gerçekleşmiştir.

1986 yılında Manisa’da bağ alanı 45.797 hektardı ve 503.133 ton yaş üzüm elde edilmişti.

1996 yılında ise İldeki bağ alanı 58.627 hektara ulaşmış, 97.163 ton çekirdeksiz kuru üzüm elde edilmiştir.

2005 yılında ise 67.119 hektara ulaşmış olup, bu alandan 1.164.585 ton yaş üzüm, 225.207 ton çekirdeksiz kuru üzüm elde edilmiştir.

 

MANİSA SULTANİYE ÜZÜMÜ

Sultani çekirdeksiz olarak da denilen Sultaniye üzümümüz Dünyaca tanınan en önemli üzüm çeşididir.

Manisa’da üretilen Çekirdeksiz Üzüm isminin kökeni, Osmanlı Devletinde Padişahlık yapmış Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi önemli İsimlerin de içinde yer aldığı Şehzadelerin yetiştiği Manisa’da, “Sultanların Üzümü – Sultanlara Layık” olarak Sultani ismini almış olmasıdır.

Ayrıca çok daha eski hatta antik çağlarda bile Manisa’da üzüm yetiştiriciliği yapıldığı bilinmektedir. Üzerinde üzüm ve asma resimleri olan Manisa kaynaklı tarihi eserler Manisa Müzesi’nde görülebilir.

Cumhuriyet Döneminde ise ekonomide önemli bir yeri olan bağcılığı teşvik etmek amacıyla ilk organizasyon Üzüm Bayramı adıyla 22 Ağustos 1937’de gerçekleştirilmiştir.

1984 yılından itibaren ise yaş ve kuru üzüm yarışmaları, konferanslar ve konserlerin yer aldığı programlarla Eylül ayı başlarında Manisa Üzüm Şenliklerine dönüşmüştür. Son yıllarda ise Manisa’nın Kurtuluş Günü olan 8 Eylül’ü de içine alacak şekilde hazırlanan program örnekleri bulunmaktadır.

 

SULTANİYE ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜMÜNÜN GEN MERKEZİ: MANİSA

 

Bilimsel adı Vitisvinifera L. olan üzüm bitkisini ana vatanı Anadolu’dur. İlimizde hakim çeşit olarak yetiştiriciliği yapılan Sultaniye Çekirdeksiz üzüm çeşidinin de gen merkezi yani anavatanı Manisa’dır.

Bir yerin gen merkezi olarak kabul edilebilmesi için o bölgede o çeşidin değişik tiplerinin çok uzun yıllar içerisinde kendiliğinden doğal olarak çıkması, yetişmesi gereklidir.

Manisa İli de “Sultaniye Çekirdeksiz” olarak adlandırılan Dünyaca ünlü bu üzümün doğal olarak kendiliğinden çıktığı bir yerdir. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsünde yapılan bir araştırmada 38 yeni Sultaniye üzüm tipinin bu topraklarda doğal olarak çıktığı tespit edilmiştir.

Manisa dışında birkaç tip Manisa’ya komşu illerde de tespit edilmesine rağmen %90 oranında Sultaniye tipleri Manisa topraklarında doğmuştur.

Manisa üzümü Dünya’da da SULTANAS ismi ile meşhurdur.

Sultaniye çekirdeksiz üzüm çeşidi bugün yetiştiriciliği yapılan diğer ülkelere (başta ABD, Avustralya, Yunanistan olmak üzere) Ülkemizden götürülmüştür.

Sultani çekirdeksiz ilk defa 1838 yılında Girit’e götürülmüştür. 1879 yılında Thomson isminde bir Amerikalı, çekirdeksiz üzümün bir klonunun kalemlerini Amerika’ya götürerek Kaliforniya’da yetiştirmeye başlamıştır. Bu nedenle Sultani Çekirdeksiz çeşidimiz Amerika Birleşik Devletlerinde oraya götüren kişinin adıyla Thomson Seedless olarak adlandırılmıştır. O yüzden Thomson Seedless çeşidi Dünyada farklı bir çeşit gibi anılmasına rağmen gerçekte Sultaniye çeşidimizin bir tipidir.

Sultaniye üzümümüz 1895 yılında da Yunanistan’ın Golos bölgesinde yaşayan Boçaris ailesinin bir ferdi tarafından Yunanistan’a götürülmüştür.

Sultaniye üzümün Avustralya’ya götürülüşü ise Ülkemizdeki Rum bağcıların bu ülkeye göç etmesi ile olmuştur.

 

SULTANİYE ÜZÜMÜN KURUTULMASI

 

Sultaniye çekirdeksiz üzümünün güneşte kurutularak saklanması eski dönemlerden beri kullanılan bir yöntemdir.

Kurutulacak üzümlerin 4 kg yaş üzümden 1 kg kuru üzüm randımanı vermesi için %22-23 kuru madde oluşturduktan sonra hasadı yapılmalıdır. Aksi takdirde 5-6 kg yaş üzümden 1 kg kuru üzüm elde edilir ki buda yüksek bir verim kaybıdır.

Üzümlerin kısa sürede kurumalarını sağlamak için üzerinde bulunan pus-mum tabakasının giderilmesi amacıyla potasa eriyiğine bandırılır. Potasa eriyiği 100 litre suya 5 kg potasyum karbonat ve 1-1,5 litre yüksek asitli zeytinyağının homojen olarak karıştırılmasıyla elde edilir.

Potasa eriyiğine bandırılan üzümler toprak yada beton üzerine serilen kanaviçe sergiler üzerine m2’ye 20 kg ( 1 sepet-kelter) yaş üzüm gelecek şekilde serilerek kurumaya bırakılır.

Bandırılan üzümler hava sıcaklığına bağlı olarak 7-10 günde kurur. Böylece Dünyaca ünlü Manisa’mızın kehribar renklialtın sarısı “Sultanlara layık Sultani/Sultaniye kuru üzümü”elde edilmiş olur.

 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Manisa Kuru Üzüm Sultaniye Sarı 1 KG.” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Satıcı Hakkında

  • Satıcı Adı: manisa avm
  • Mağaza: Ali Emre Sayın
  • 3.00 3.00 rating from 1 review
ÜCRETSİZ KARGO – ORJİNAL ÜRÜN
109,90  (KDV Dahil)
Orjinal Ürün – Ücretsiz Kargo
195,05  156,55  (KDV Dahil)
MANİSA ANNE BEBEK MAĞAZASI
290,99  (KDV Dahil)
Orjinal Ürün – Ücretsiz Kargo
724,77  (KDV Dahil)